Woda w ogrodzie – oczko wodne, fontanna, staw, a może strumień?

utworzone przez lip 15, 20120 komentarzy

Woda w ogrodzie to obowiązkowy element każdego większego założenia ogrodowego.

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, możemy się skusić na małe oczko wodne, fontannę lub duży staw.

duże oczko wodne

staw z roślinnością wodną i mostkiem

Decydując się na staw, musimy pamiętać, że jeśli mają żyć w nim ryby, powinien on mieć większą i równocześnie zróżnicowaną głębokość. To bardzo ważne, by miały one gdzie się schować przed mrozem. Ze względów oczywistych, miejsce wytyczenia zbiornika wodnego powinno być przemyślane i wyznaczone w najniższym, możliwym punkcie ogrodu.  Całość musi być dokładnie wyłożona grubą folią, którą bezwzględnie trzeba zamaskować. Jeśli myślimy o większym zbiorniku wodnym, musimy też zastanowić się nad roślinnością, bo przecież nie chcemy, by brzeg wody był nudny i nijaki. Prócz roślin przy brzegu, możemy też pokusić się na zasadzenie lilii wodnych. Mimo, iż wymaga to od nas sporej pracy w trudnych warunkach, powinniśmy ją wykonać. Staw bez lilii to już nie to samo 🙂

kwiaty liliii wodnych

staw z liliami wodnymi

biały grzybień

lilia wodna

Właściciele mniejszych ogrodów mogą stworzyć u siebie, modne ostatnio ściany wodne. Nie wymagają one dużej powierzchni, ale za to nie są najtańsze, no i zdecydowanie wymagają fachowej wiedzy i ręki. Taka ściana może być zrobiona z hartowanego szkła, stali nierdzewnej, marmuru, granitu czy innych materiałów. Fantastycznie wygląda ściana wodna podświetlona ledami i otoczona trawami ozdobnymi. Szum wody powinien docierać do miejsca, w którym najczęściej przebywamy.

Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami i ściana wodna nas nie przekonuje, możemy zdecydować się na fontannę. Daje ona zdecydowanie najmocniejsze orzeźwienie i wprowadza najwięcej ruchu w ogrodzie.

fontanna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie

szum wody i orzeźwiająca bryza, dają wytchnienie w upalny dzień

Jeżeli dysponujemy naprawdę małą przestrzenią, ale i tak nie chcemy rezygnować z przyjemności patrzenia na wodę w ogrodzie, możemy wykopać mały zbiornik, a nawet nazwać go oczkiem wodnym. W końcu wszystko jest dla ludzi 🙂 Ważne jest, jednak, by nasz stawik miał odpowiednią głębokość. W przeciwnym razie woda wyparuje i wciąż będziemy musieli ją dolewać.

oczko wodne z kamienistym brzegiem

zbyt płytkie oczko wodne

Nieprzeciekający, odpowiednio głęboki zbiornik na pewno spełni swe zadanie i będzie cieszyć oko. Pamiętajmy o tym, by w stawach i oczkach wodnych sadzić rośliny dotleniające wodę. W przeciwnym razie będzie ona brudna, a źródło naszej radości stanie się źródłem utrapienia.

rośliny w wodzie

kwadratowe oczko wodne i rośliny

SKOMENTUJ:)

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *