Sundaville po zimie

utworzone przez | kwi 3, 2013 | Kalendarz ogrodowy, Pnącza | 11 Komentarze

Sundavilla budzi na moim blogu największe zainteresowanie ze wszystkich opisywanych przeze mnie roślin.

Do tego kończy się zima i wiele osób ma problem z tym, jak teraz postępować ze swoimi roślinami. Już samo przezimowanie jest wyczynem, dlatego nie można teraz pozwolić na jego zmarnowanie. Zatem teraz rady dla tych szczęśliwców, którym udała się sztuka przeczekania zimy.

Sundaville

czerwone kwiaty Sundaville

Wiosną możecie przyciąć swoje sundeaville żeby się rozkrzewiły, ale dopiero jak ruszy wegetacja, nie wcześniej. W sytuacji coraz większej ilości światła odstępy pomiędzy liśćmi będą coraz krótsze, a sama roślina coraz gęstsza. Ciąć trzeba tak by zachować w miarę równe odstępy między liśćmi starej rośliny, a nowymi przyrostami. Najlepiej jest ciąć za trzecimi liśćmi, ale jak ktoś ma dłuższe, dobrze zachowane pędy, może je przyciąć nieco dalej. Po tym zabiegu możemy zacząć powoli  zwiększać podlewanie i stosujemy pierwsze nawożenie. Tutaj musimy pamiętać żeby zastosować bardziej niż zwykle rozcieńczony nawóz. Dajmy szansę obudzić się roślinie. W przypadku, gdy przed sezonem przesadzimy sundaville do większej donicy i innej ziemi,  trzeba standardowo, odczekać co najmniej miesiąc i dopiero po tym czasie zacząć ją zasilać.  Jeśli pogoda jest stabilna, wystawiamy roślinę na zewnątrz i zwiększamy częstotliwość podlewania. Uważajmy tutaj, by nie przesadzić z wodą, bo sundaville tego nie  lubią. Bądźmy czujni. W razie wiosennych przymrozków może być konieczne wniesienie roślin jeszcze na kilka nocy do cieplejszego pomieszczenia. Pamiętajmy, ze roślina wyniesiona z ciepła jest bardzo delikatna. Hartujmy ją stopniowo. Powodzenia!

Sundaville

kwiat Sundaville

PS. Dla fanów sundaville jest dobra wiadomość. Ta roślina jest już dostępna nie tylko w kolorze czerwonym, ale i  w białym i różowym. Niech tego lata wszystkie balkony i tarasy wybuchną tymi wspaniałymi kwiatami!

pień drzewa

Sprawdzone sposoby na usuwanie korzeni drzew i krzewów

By Milena / 19 września, 2017 / 12 Comments
sundaville po zimie

Sundaville po zimie

By Milena / 3 kwietnia, 2013 / 11 Comments
sundaville

Sundaville – rajski kwiat

By Milena / 29 lipca, 2012 / 51 Comments
IMG 2732

Rozmnażanie żurawek w praktyce

By Milena / 14 czerwca, 2013 / 14 Comments
20160717 190439 scaled

Żurawki po zimie

By Milena / 17 kwietnia, 2013 / 4 Comments
rosliny 083

Ratowanie magnolii

By Milena / 16 kwietnia, 2012 / 0 Comments
20160525 094217

Chloroza – jej objawy i powody

By Milena / 26 maja, 2016 / 0 Comments
20160316 112903 e1488804372713 scaled

Nawożenie roślin, a przenawożenie

By Milena / 23 maja, 2013 / 0 Comments
psianka 2

Psianka jaśminowa

By Milena / 8 kwietnia, 2013 / 0 Comments
IMG 7964 scaled

Przygotowanie ziemi pod rabaty

By Milena / 2 stycznia, 2013 / 1 Comment

11 komentarzy

 1. Czesława

  Mam różową Mandevillę Rio. Jest połowa stycznia.Dziś została zroszona wodą .Część listków uschło i spadło.Ale roślina ma dużo pędów.Stoi w kuchni na parapecie .Ma dużo światła jak na tę porę roku.Moim zdaniem jest w dobrym stanie po zimie.Wkrótce mam zamiar dokonać przycięcia pędów.W roku ubiegłym od maja miała burzę kwiatów do późnej jesieni.A czy w tym roku tak będzie ?Zobaczymy.

  Odpowiedz
  • Milena

   Bardzo się cieszę, że roślina dobrze przezimowała. Moim zdaniem są duże szanse, by zakwitła i kwitła cały sezon. Trzymam kciuki, by tak się stało. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz
   • Jolanta Buszman

    Witam pierwszy raz na sundaviile wniosłam ją w listopadzie do domu całą uschla więc ścięłam wszystkie łodygi zaczęła puszczać pełno pędów są już bardzo długie pokazują się gdzie nie gdzie nowe listki co mam zrobić żeby zakwitła

    Odpowiedz
  • Anna

   Kiedy zacząć nawozić Sandawille po zimie. Moja przechowała się bardzo ładnie i ma dużo liści i pędów i nie wiem czy to dobrze

   Odpowiedz
   • Milena

    To bardzo dobrze. Trzeba ją w połowie marca przyciąć o 1/3 i zacząć delikatnie nawozić. Najlepiej odżywką w płynie do roślin kwitnących.

    Odpowiedz
 2. Małgorzata

  Mam sandawille czerwoną która przeżyła zimę mimo że po poprzednim sezonie nie przycięłam jej i teraz w maju ma mało liści i bardzo długie pędy. Co mogę zrobić żeby jej nie zaszkodzić?

  Odpowiedz
  • Milena

   Proszę każdy pęd przyciąć o 1/3 i zasilać roślinę odżywką do kwiatów balkonowych. Można też jej zebrać troszkę ziemi z wierzchu i wymienić na nową. Po tych zabiegach powinna ładnie rosnąć. Pozdrawiam i życzę pięknych kwiatów.

   Odpowiedz
  • Milena

   To bardzo dobrze. Trzeba ją w połowie marca przyciąć o 1/3 i zacząć delikatnie nawozić. Najlepiej odżywką w płynie do roślin kwitnących.

   Odpowiedz
 3. Jola

  Moje sandeville po raz pierwszy przetrwały zimę dzisiaj drugi raz zostały wystawione w południe na słoneczko 🙂 dostały troszkę nowej gleby , ciekawe kiedy pojawią się pączki 🙂

  Odpowiedz
 4. Hanuśka

  Przycinać za trzecimi liśćmi od góry czy od dołu?
  Co to znaczy, że trzeba zachować równe odstępy między starymi i nowymi liśćmi?

  Odpowiedz
 5. Lucas

  Moja wysokość 1.5m, jeszcze 6-7 tyg temu wypuszczala w sypialni listki i pędy ale wszystkie uschły poza jednym. Po wystawieniu na taras nic się nie dzieje od prawie 3 tygodni. Jak ją rozruszac?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne Artykuły

Całoroczny Kurs rozmnażania roślin ozdobnych. Zacznij już dzisiaj!

CAŁOROCZNY KURS ONLINE

Stwórz ogród swoich marzeń​

Odkryj tajniki rozmnażania roślin ozdobnych i twórz piękne ogrody pełne Twoich ulubionych gatunków.