Psianka jaśminowa

utworzone przez kw. 8, 20130 komentarzy

Opowiem Wam historię tej rośliny 🙂

psianka jaśminowa w duecie z pelargonią

psianka jaśminowa w duecie z pelargonią

Zeszłej wiosny, jak co roku wybrałam się na zakupy ogrodnicze. Miałam kupić wiszące kwiaty do skrzynek, na zewnętrzne parapety. Tak też zrobiłam, jednak w pewnej chwili zobaczyłam w wiszącym koszyku, dużą, okazałą roślinę kwitnącą na biało. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że mała sadzonka kosztuje jedyne 1,50!!!

moja psianka w pełni sezonu

moja psianka w pełni sezonu

Sprzedawca udzielił mi informacji, że jest to “jaśminek” i doskonale radzi sobie przy podporach, jak i w wiszących pojemnikach. Po przyjeździe do domu, posadziłam go między powojnikami, przy drewnianej kratce. Okazało się, że roślinka radzi sobie doskonale i ani wiatr, ani mocne słońce, ani obfite podlewanie – nic nie jest jej straszne. Szybki wzrost pędów pozwolił jej dogonić powojniki, zarówno pod względem długości pędów, jak i masy kwiatów. Jedyną wadą tej rośliny, jest to, że nie pachnie 🙁

Parę dni temu okazało się, że mój “jaśminek”, to psianka jaśminowa. Może nazwa mniej elegancka od poprzedniej, ale i tak moja sympatia do niej nie zmalała. Uwielbiam ją za białe, niepozorne kwiatuszki, bujny wzrost i za to, że mimo, iż u nas nie zimuje, bez problemu daje się przechować do następnego roku 🙂 Żeby po zimie, znów móc się cieszyć naszym pnączem, powinniśmy jesienią, przed nastaniem pierwszych przymrozków, wykopać roślinę i przenieść ją do jasnego pomieszczenia. Temperatura w nim może wahać się pomiędzy 5-10 stopni. Ważne jest, aby skrócić wtedy pędy o połowę i ograniczyć podlewanie. Wiosną możemy wynieść psiankę na zewnątrz dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że przymrozki już minęły.

pączki

pączki

Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) należy do pnączy egzotycznych. Jej pędy są długie i wiotkie, dlatego łatwo je poprzewijać, np. przez siatkę. Nie ma korzeni czepnych, trzeba więc ją czasem przymocować do niektórych podpór. Jest łatwa w uprawie. Mimo, że roślina szybko rośnie, nie wymaga bardzo mocnego nawożenia. Wystarczy jej dostarczyć podstawowych składników pokarmowych na starcie (nie wcześniej niż ok. 2 tyg. po wsadzeniu rośliny) i ponownie w połowie lata.

Psianka jaśminowa nadaje się do hodowli  w pojemnikach wiszących. Mam zamiar to sprawdzić w tym sezonie 🙂 Chcąc, by ładnie się prezentowała w wiszących koszach czy donicach, powinniśmy jej skracać pędy. Pozwoli jej to zagęścić się i unikniemy długich, zwieszających się, rzadkich pędów.

SKOMENTUJ:)

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *