Psianka jaśminowa

utworzone przez | kwi 8, 2013 | Mój ogród, Pnącza | 0 komentarzy

Opowiem Wam historię tej rośliny 🙂

psianka jaśminowa w duecie z pelargonią

psianka jaśminowa w duecie z pelargonią

Zeszłej wiosny, jak co roku wybrałam się na zakupy ogrodnicze. Miałam kupić wiszące kwiaty do skrzynek, na zewnętrzne parapety. Tak też zrobiłam, jednak w pewnej chwili zobaczyłam w wiszącym koszyku, dużą, okazałą roślinę kwitnącą na biało. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że mała sadzonka kosztuje jedyne 1,50!!!

moja psianka w pełni sezonu

moja psianka w pełni sezonu

Sprzedawca udzielił mi informacji, że jest to “jaśminek” i doskonale radzi sobie przy podporach, jak i w wiszących pojemnikach. Po przyjeździe do domu, posadziłam go między powojnikami, przy drewnianej kratce. Okazało się, że roślinka radzi sobie doskonale i ani wiatr, ani mocne słońce, ani obfite podlewanie – nic nie jest jej straszne. Szybki wzrost pędów pozwolił jej dogonić powojniki, zarówno pod względem długości pędów, jak i masy kwiatów. Jedyną wadą tej rośliny, jest to, że nie pachnie 🙁

Parę dni temu okazało się, że mój “jaśminek”, to psianka jaśminowa. Może nazwa mniej elegancka od poprzedniej, ale i tak moja sympatia do niej nie zmalała. Uwielbiam ją za białe, niepozorne kwiatuszki, bujny wzrost i za to, że mimo, iż u nas nie zimuje, bez problemu daje się przechować do następnego roku 🙂 Żeby po zimie, znów móc się cieszyć naszym pnączem, powinniśmy jesienią, przed nastaniem pierwszych przymrozków, wykopać roślinę i przenieść ją do jasnego pomieszczenia. Temperatura w nim może wahać się pomiędzy 5-10 stopni. Ważne jest, aby skrócić wtedy pędy o połowę i ograniczyć podlewanie. Wiosną możemy wynieść psiankę na zewnątrz dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że przymrozki już minęły.

pączki

pączki

Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) należy do pnączy egzotycznych. Jej pędy są długie i wiotkie, dlatego łatwo je poprzewijać, np. przez siatkę. Nie ma korzeni czepnych, trzeba więc ją czasem przymocować do niektórych podpór. Jest łatwa w uprawie. Mimo, że roślina szybko rośnie, nie wymaga bardzo mocnego nawożenia. Wystarczy jej dostarczyć podstawowych składników pokarmowych na starcie (nie wcześniej niż ok. 2 tyg. po wsadzeniu rośliny) i ponownie w połowie lata.

Psianka jaśminowa nadaje się do hodowli  w pojemnikach wiszących. Mam zamiar to sprawdzić w tym sezonie 🙂 Chcąc, by ładnie się prezentowała w wiszących koszach czy donicach, powinniśmy jej skracać pędy. Pozwoli jej to zagęścić się i unikniemy długich, zwieszających się, rzadkich pędów.

pień drzewa

Sprawdzone sposoby na usuwanie korzeni drzew i krzewów

By Milena / 19 września, 2017 / 12 Comments
sundaville po zimie

Sundaville po zimie

By Milena / 3 kwietnia, 2013 / 11 Comments
sundaville

Sundaville – rajski kwiat

By Milena / 29 lipca, 2012 / 51 Comments
IMG 2732

Rozmnażanie żurawek w praktyce

By Milena / 14 czerwca, 2013 / 14 Comments
20160717 190439 scaled

Żurawki po zimie

By Milena / 17 kwietnia, 2013 / 4 Comments
rosliny 083

Ratowanie magnolii

By Milena / 16 kwietnia, 2012 / 0 Comments
20160525 094217

Chloroza – jej objawy i powody

By Milena / 26 maja, 2016 / 0 Comments
20160316 112903 e1488804372713 scaled

Nawożenie roślin, a przenawożenie

By Milena / 23 maja, 2013 / 0 Comments
psianka 2

Psianka jaśminowa

By Milena / 8 kwietnia, 2013 / 0 Comments
IMG 7964 scaled

Przygotowanie ziemi pod rabaty

By Milena / 2 stycznia, 2013 / 1 Comment

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne Artykuły

Całoroczny Kurs rozmnażania roślin ozdobnych. Zacznij już dzisiaj!

CAŁOROCZNY KURS ONLINE

Stwórz ogród swoich marzeń​

Odkryj tajniki rozmnażania roślin ozdobnych i twórz piękne ogrody pełne Twoich ulubionych gatunków.