Werbena ogrodowa

utworzone przez lip 2, 20121 komentarz

Werbena to w tym roku nowość na moim tarasie. Skusiłam się na nią po wizycie u znajomych, u których te kwiaty rosły w różnych kolorach.
Kupiłam sobie, więc i ja 🙂

Padło na całe czerwone i czerwone z białym środkiem. Posadziłam je w słonecznym miejscu, w donicach. Po paru dniach okazało się, że przy ścianie domu jest im za gorąco. Liście zaczęły zasychać, kwiaty z którymi kupiłam rośliny, przekwitły, a nowych ani śladu 🙁 I wszystko to mimo częstego podlewania i zasilania.

czerwona werbena

werbena w moim ogrodzie

Podjęłam radykalne kroki: wyjęłam je z donic i posadziłam na rabacie. Podlewam je codziennie wieczorem, żeby zminimalizować parowanie wody. Raz na tydzień do konewki dodaję odżywkę do kwiatów kwitnących (w jakiejkolwiek postaci). Oberwałam obeschnięte liście i usunęłam  przekwitłe kwiatostany. Od tej pory moje werbeny się rozkrzewiły i pojawiło się dużo pączków i kwiatów. W gruncie roślina ta wytrzymuje nawet bardzo duże nasłonecznienie i ma się dobrze. W donicach nie było to możliwe. Na pewno pasowałoby jej też miejsce półcieniste.

Zawsze myślałam, że werbena występuje tylko w kolorze czerwonym. Ostatnio odkryłam odmiany o różowych kwiatach 🙂

werbena różowa

werbena ogrodowa

werbena ogrodowa

werbeny w ogrodzie zamkowym na Wawelu

Jeśli nie zadowalają nas kwiaty czerwone ani różowe, może skusimy się na białe, niebieskie lub fioletowe. Za rok nie odmówię sobie białych i to w większej ilości 🙂

Niestety werbena jest u nas kwiatem jednorocznym. Kwitnie od połowy lata do jesieni. Wspaniale pachnie i jest rośliną niewybredną. Nie atakują jej szkodniki, ani grzyby. Zadowala się każdą przeciętną glebą ogrodową.

werbena ogrodowa z czerwonymi kwiatami

czerwona werbena ogrodowa

Werbena ogrodowa to kwiat, który występuje w dwóch formach : stojącej i wiszącej. Podobno pędy wiszącej pod koniec okresu wegetatywnego mogą mieć długość nawet jednego metra.  Gdybym tylko miała drewnianą beczkę, zrobiłabym z niej wielką donicę. W sam środek wsadziłabym te stojące, a po bokach umieściła zwisające. Oczywiście beczkę pomalowałabym na biało 🙂 Byłoby pięknie. Może będzie…….kto wie 🙂

SKOMENTUJ:)

 

1 komentarz

  1. pachnacyprezent

    Do tej pory werbena była mi znana głównie jako składnik kosmetyków. Nie sądziłam, że może stanowić taką piękną ozdobę balkonu lub ogrodu. Chyba spróbuję swoich sił jako ogrodnik i posadzę ją u siebie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *