Ratowanie storczyka

utworzone przez mar 24, 20132 Komentarze

Wydawałoby się, że każdy to już wie, że przelanie storczyka jest gorsze niż jego przesuszenie. Niby tak, ale ciągle się to zdarza.

Po paru latach udanej uprawy phalenopsisów, tej zimy ….padło mi 5 sztuk. Aż wstyd się przyznać, no ale co robić. Trzeba wyciągnąć wnioski po raz drugi. 3 z moich nieszczęsnych 5 sztuk, to były małe keiki – może zbyt małe, by samodzielnie przeżyć. No ale 2 rośliny były dorosłe, parę miesięcy temu kwitnące. Kiedy ledwo udało mi się przełknąć storczykową porażkę, spostrzegałam, że mój kolejny kwiatek wygląda niewyraźnie. Nauczona doświadczeniem, żeby nie czekać “aż się zbierze”, wzięłam go na dogłębną obserwację.

korzenie storczyka w dużej ilości okazały się być przelane

korzenie storczyka w dużej ilości okazały się być przelane

Nie pozostało mi nic innego jak wyciąć nożyczkami obgnite korzenie. Były to wszystkie te, które miały żółty kolor, były puste w środku i wyglądały na martwe.

odcięte korzenie storczyka nadawały się tylko do kosza

odcięte korzenie storczyka, nadawały się tylko do wyrzucenia

Na szczęście okazało się, że zostało całkiem sporo żywych korzeni, dzięki którym roślina odżyje i jeszcze kiedyś pięknie zakwitnie. Liczę na to 🙂

storczyk oczyszczony z martwych korzeni

storczyk oczyszczony z martwych korzeni

Oczyszczonego już storczyka, znowu wsadziłam do doniczki i obsypałam przeschniętym podłożem.

mój phalenopsis z powrotem w doniczce

mój phalenopsis z powrotem w doniczce

Po zasypaniu go podłożem, odstawiłam go na czas spoczynku. Przed 2 tygodnie nie będę go podlewać, a po tym okresie, jedynie zraszać liście.

mój storczyk będzie teraz dochodził do siebie, a woda nie jest mu do tego potrzebna

mój storczyk będzie teraz dochodził do siebie, a woda nie jest mu do tego potrzebna

Utwierdziłam się w przekonaniu, że jeśli nie ma się w domu w okresie grzewczym 28-30 stopni :-), lepiej jest zraszać swoje storczyki, niż podlewać.

SKOMENTUJ:)

 

2 komentarze

 1. Bernadeta K

  Mam 4 storczyki od kilku już lat i nigdy ich nie przesadzałam. Ostatnio zastanawiam się czy aby nie zaryzykować i przesadzić chociażby jednego (który już przekwitł) do próchniczej ziemi.

  Odpowiedz
  • Milena

   Jeżeli storczyki ładnie rosną i kwitną nie należy nic z nimi kombinować. Jeśli jednak są z nimi problemy, można je przesadzić, ale koniecznie w podłoże dla storczyków. W próchniczej ziemi umrą, bo one do rozwoju potrzebują specjalnego podłoża z korą. Proszę poszukać takiego w sklepach lub kwiaciarniach 🙂 pozdrawiam

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *