ogród naturalistyczny
W swoim wyobrażeniu na ten temat mam łany stworzone z gatunków, które rzeczywiście rosną wyśmienicie jako runo leśne, które mają niepozorne, lecz pełne uroku kwiatuszki, które są bezproblemowe.
Mam w głowie ogród, który po wkroczeniu do niego, zniewala urokiem natury, w którym zatarte są granice pomiędzy lasem i ogrodem. Nad wszystkim górują świerki pospolite, dęby i modrzewie, gdzie nie gdzie bieli się brzoza, a dołem ścieli się bluszcz zimozielony. Obok niego rosną całym łanem paprocie, kopytnik, a w oddali kwitnie przytulia wonna. Oczywiście nie może zabraknąć bodziszka o pastelowej barwie czy czosnku niedźwiedziego.
cudnie pachnące majowe konwalie
Bliżej domu trzeba będzie pójść na pewne ustępstwa, zagoszczą więc róże białe i różowe. Na pewno nie będą to te o kwiatach bardzo pełnych i szlachetnych.
biała róża
W pobliżu altany będzie rósł jaśmin, powojniki o kwiatach mniej szlachetnych, floksy, irysy, lilaki i fiołki. Wszystkie rośliny będą miały kwiaty białe i jasno różowe lub błękitne. W każdym razie, pastelowe, bo będzie to ogród sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi od nadmiaru bodźców. Wszystko będą dopełniały przebiśniegi, zawilce gajowe, zawilce japońskie, konwalie i…..żywokost. Tak, będą z niego łany. Nie braknie leszczyny, jarzębiny i czarnego bzu. Żadnych iglaków, za to kamienie porośnięte mchem i stara cegła. Ze względów praktycznych nie będzie tam nawierzchni żwirowych, w których momentalnie zagościłyby wszystkie siewki z okolicy.
Jak starczy miejsca, będzie też łąka kwietna. Na skarpie przy drodze będą rządziły naparstnice. Nie będzie pstrokacizny ani sztuczności. Trzon ogrodu będą tworzyły rośliny rzeczywiście rosnące w polskich lasach, aby jednak zaznaczyć, że ogród to nie tylko kolejny kawałek lasu, pójdę na pewne ustępstwa 😉 A do tego przyda się ta lista poniżej 🙂
Przykładowa lista roślin, by dać trochę upust swym ogrodniczym zapędom:
- serduszka okazała Alba,
- zawilce japońskie
- tojad Album
- orlik biały
- lilak
- kosaćce białe
- tawułka chińska Pumila
- tawułka Arendsa,
- parzydło leśne
- jeżówki
- epimedium Togen
- pierwiosnki kubkowate (Primula obconica)
- pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata “Alba”)
- przytulia wonna
- bodziszek (Biokovo)
- fiołek (viola sororia)
- paproć
- zwykła dąbrówka
- funkie
- konwalie
- naparstnice
- hedera
- pluskwice,
- zawilec leśny,
- kopytnik,
- przebiśnieg
- barwinek
- przylaszczki
- Clematis Albina Plena
- Clematis Elf
- Clematis Ballet Skirt
- Clematis Janny
- Clematis Pink Swing PBR
- wiciokrzewy
- jaśminowiec
- dąb
- świerk zwyczajny
- jarzębina
- modrzew
Być może ten zestaw roślin jest zbyt rozbudowany. Może się okazać, że stosunek roślin leśnych jest zbyt mały i trzeba będzie zrezygnować z niektórych “ogrodowych” 😉
Życzcie mi powodzenia i konsekwencji! Pozdrawiam wszystkich czytelników 🙂
Bardzo jestem ciekawa efektu. Czekam na zdjęcia i komentarze co się sprawdziło, a co nie
O, matko, ale piękny opis wymarzonego ogrodu! Brzmi naprawdę wspaniale. Z pewnością bym się doskonale czuła w takim ogrodzie.
Myślę, że to połowa sukcesu, mieć wizję swojego ogrodu i to tak dokładną. Oszczędzi Ci to wiele pracy i pieniędzy. Powodzenia!
Tamaryszku, nie uwierzysz – właśnie jestem u Ciebie i czytam i czytam i chłonę ten ogrom Twojej wiedzy, którą udostępniasz 🙂 Mój opis leśnego ogrodu powstał z wielu godzin przemyśleń, ale również dzięki Tobie 🙂 Pozdrawiam i lecę dalej do Ciebie 🙂