Liliowiec (homerocallis)- kwiat jednego dnia

utworzone przez | cze 15, 2012 | Kwiaty, Mój ogród | 1 komentarz

Już niebawem w naszych ogrodach zaczną kwitnąć liliowce. Rozpocznie się spektakl, trwający od czerwca do października.

Każdego dnia będziemy zadziwiani kolejnym kwiatem, którego następnego dnia zastąpi nowy. Bo taki jest urok liliowców, że ich kwiaty są jednodniowe, ale jest ich na łodydze tak wiele, że kwitnienie jednej kępy, trwa naprawdę długo.

img 1462 e1339747504574

Liliowce to szybko rosnące, wieloletnie byliny, które w hodowli nie sprawiają  nam żadnych problemów. Lubią glebę przeciętną, żyzną, ogrodową i słoneczne stanowisko. Bardzo dobrze rosną w wilgotnych miejscach.

Co 3 lub 4 lata kępy liliowców powinny być dzielone czyli odmładzane. Na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet 20 lat.

Liliowce to rośliny, które są w każdym ogrodzie, nawet tym bardzo starym. Różnica polega tylko na tym, że dawniej były do wyboru praktycznie dwie odmiany: homerocallis fulva i homerocallis flava.

img 1466

Ten pierwszy kwitnie na pomarańczowo i potocznie nazywany jest  “smolinosem”. Ten drugi kwitnie na żółto w maju i bardzo mocno i pięknie pachnie. Prócz tych dwóch, najczęściej spotykanych, mamy do dyspozycji około 70 000 odmian. Ta liczba zmienia się każdego dnia, bo codziennie rejestrowane są nowe odmiany. Praktycznie każdy, kto ma na tyle cierpliwości, może stworzyć swoją odmianę 🙂

Liliowce zaskakują nas kolorem, kształtem, porą kwitnienia, wielkością kwiatów, zapachem, wysokością oraz wzorami na kwiatach.

Są odmiany kwitnące na biało, we wszystkich kolorach tęczy, aż do prawie czarnych. Kształty kwiatów bywają różne. Mamy do dyspozycji owalne, gwiazdkowate, trójkątne, z płatkami zachodzącymi na siebie, w kształcie pająka, półpełne i pełne.

img 1464 2

Są liliowce, które zaczynają kwitnąć już pod koniec mają i takie, które kwitną w październiku, np. Stella d’Oro.

Wśród tych roślin są odmiany, które wcale nie pachną i takie, których piękny zapach czuć już z oddali.

Gdyby kogoś jeszcze nie przekonały liliowce, warto dodać, że istnieją też odmiany, które ozdobne są przez cały okres wegetatywny. To za sprawą nie tylko  kwiatów, ale i liści. Są one dwubarwne, zielono-białe i już same w sobie stanowią ozdobę.

img 1453

Liliowce to głównie rośliny wysokie, ale są w sprzedaży, także średnie i niskie odmiany, powtarzające kwitnienie i nadające się na obrzeża lub do pojemników.

Wybierając liliowce do naszego ogrodu nie powinniśmy się sugerować jedynie kwiatami, lecz także ich mrozoodpornością. Są odmiany zimozielone, a wśród nich te o najokazalszych kwiatach, ale one nie przezimują u nas. Pozostają nam, jednak odmiany półzimozielone i te, którym liście zasychają na zimę. Te ostatnie nadają się najlepiej do naszego klimatu i nigdy nie zawodzą.

Liliowce najkorzystniej jest kupować i sadzić wiosną, by miały czas się ukorzenić i rozrosnąć od zimy. Powinniśmy je sadzić w odstępach co 50- 100 cm, w zależności od docelowej wielkości odmiany.

Zasilając rośliny w ogrodzie, powinniśmy uważać na liliowce, bo nie lubią zbyt mocnego nawożenia azotem. W takim przypadku kłącza latem gniją , a zimą przemarzają. Dotyczy to również stosowania świeżego obornika.

img 1454

Z moich doświadczeń wynika, że jedynymi szkodnikami atakującymi liliowce są ślimaki. Stwarzają one zagrożenie głównie wiosną, kiedy liście rośliny są młode. Moim niezawodnym sposobem na taki problem okazało się postawienie na roślinie “mini szklarni” ze słoika. To naprawdę działa!

pień drzewa

Sprawdzone sposoby na usuwanie korzeni drzew i krzewów

By Milena / 19 września, 2017 / 12 Comments
sundaville po zimie

Sundaville po zimie

By Milena / 3 kwietnia, 2013 / 11 Comments
sundaville

Sundaville – rajski kwiat

By Milena / 29 lipca, 2012 / 51 Comments
IMG 2732

Rozmnażanie żurawek w praktyce

By Milena / 14 czerwca, 2013 / 14 Comments
20160525 094217

Chloroza – jej objawy i powody

By Milena / 26 maja, 2016 / 0 Comments
20160717 190439 scaled

Żurawki po zimie

By Milena / 17 kwietnia, 2013 / 4 Comments
rosliny 083

Ratowanie magnolii

By Milena / 16 kwietnia, 2012 / 0 Comments
20160316 112903 e1488804372713 scaled

Nawożenie roślin, a przenawożenie

By Milena / 23 maja, 2013 / 0 Comments
psianka 2

Psianka jaśminowa

By Milena / 8 kwietnia, 2013 / 0 Comments
IMG 7964 scaled

Przygotowanie ziemi pod rabaty

By Milena / 2 stycznia, 2013 / 1 Comment

1 komentarz

  1. Giga

    Masz rację, że to wdzięczne i nie sprawiające kłopotu kwiaty. Mam je w swoim ogródku. Są i stare odmiany i nowsze. Bardzo ciekawie o nich napisałaś. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne Artykuły

Całoroczny Kurs rozmnażania roślin ozdobnych. Zacznij już dzisiaj!

CAŁOROCZNY KURS ONLINE

Stwórz ogród swoich marzeń​

Odkryj tajniki rozmnażania roślin ozdobnych i twórz piękne ogrody pełne Twoich ulubionych gatunków.