Fuksja

utworzone przez | lip 7, 2012 | Kwiaty, Mój ogród | 0 komentarzy

Fuksjami zafascynowałam się 2 lata temu, gdy zabrałam mojego synka do ulubionej szkółki drzew i krzewów w Krakowie, na warsztaty dla dzieci.

Maluch był w swoim raju- słuchał o mrówkach, a ja w swoim- spacerowałam pomiędzy wieloma odmianami fuksji. Nie mogłam się napatrzeć. Byłam zachwycona. Oczywiście do domu przyjechałam z najpiękniejszą, z wiszącymi, dużymi kwiatami 🙂

Fuksje to rośliny, pochodzące z Ameryki Północnej, Południowej i Nowej Zelandii. Dziś jest ich aż 30 tys. odmian. Dzielą się przede wszystkim na dwa rodzaje : wiszące i stojące. Te drugie rosną w formie krzewu. Przy odpowiedniej pielęgnacji, możliwe jest wyprowadzenie ich na małe drzewka.

Stanowisko

Okazało się, że fuksja to bezproblemowy kwiat, który oczarowuje każdego.

fuksja w formie wiszącej

kwitnąca fuksja

Wystarczy ją powiesić w półcienistym miejscu, co parę dni podlewać i raz na czas, czyli co 2 tygodnie, zasilić odżywką do kwiatów kwitnących. Fuksję warto posadzić w glebę zasobną w wartości odżywcze. Po takich zabiegach, roślina na pewno odwdzięczy się cudownymi kwiatami i ozdobi taras, werandę czy balkon.

Szkodniki

Jedynymi szkodnikami, jakie atakują czasem moją fuksję, są mszyce i mączliki. Ich obecność poznaję po tym, że liście są błyszczące, klejące lub spomiędzy nich wylatują białe, małe owady. Pojedynczy oprysk środkiem przeciw robakom, zazwyczaj załatwia sprawę.

Zimowanie fuksji

W naszym klimacie fuksje niestety nie zimują. Trzeba więc, pamiętać żeby odpowiednio wcześnie, czyli przed nadejściem przymrozków, zabrać je do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie będą czekały na wiosnę. Optymalna temperatura dla tych roślin to +4 do +8. Najczęstsze problemy z przezimowaniem wynikają z przelania lub przesuszenia rośliny. Podlewać trzeba je skąpo, tylko wtedy, kiedy ziemia jest sucha. Przelanie spowoduje zgnicie korzeni i nieodbicie rośliny na wiosnę.

Rozmnażanie

Jedna fuksja to było dla mnie za mało, postarałam się, więc ją rozmnożyć. Okazało się to dziecinnie łatwe. Wystarczy oderwać małą gałązkę, oberwać z niej dolne liście i po zanurzeniu w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych, wsadzić do ziemi. Mam tutaj na myśli mieszankę torfu z piaskiem, w stosunku 1:1. Sadzonki bardzo szybko zaczęły rosnąć i wytwarzać pąki, Dziś mam już 3  🙂 Gdybym tylko miała dużą pergolę nad całym tarasem…..:-) Wiszące girlandy widoczne byłyby już z daleka 🙂

fuksja w formie stojącej

kwiaty fuksji w formie stojącej

Kwiaty

Fuksja kwitnie od maja do października. Jej kwiaty są zazwyczaj w kolorze czerwieni, różu, fioletu lub bieli. Najczęściej spotyka się rośliny, mające dwukolorowe kwiaty. Mnie najbardziej się podobają te, które mają koronę w kolorze białym, a kielich fioletowy.

Dawniej kwiaty fuksji występowały tylko w formie półpełnej, dziś coraz częściej pojawiają się odmiany o kwiatach pełnych. Są wspaniałe, jednak poprzez to, że coraz większe, nie zawsze wytrzymują swój ciężar i się urywają. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy wieje silny wiatr, dlatego powinno się unikać wieszania czy ustawianie donic z fuksjami w miejscach narażonych na przeciągi.

fuksja

fuksja na tarasie

Mimo wszystko warto mieć u siebie fuksje, bo są one obowiązkowym elementem letniego tarasu 🙂

pień drzewa

Sprawdzone sposoby na usuwanie korzeni drzew i krzewów

By Milena / 19 września, 2017 / 12 Comments
sundaville po zimie

Sundaville po zimie

By Milena / 3 kwietnia, 2013 / 10 Comments
sundaville

Sundaville – rajski kwiat

By Milena / 29 lipca, 2012 / 51 Comments
20160717 190439 scaled

Żurawki po zimie

By Milena / 17 kwietnia, 2013 / 4 Comments
IMG 2732

Rozmnażanie żurawek w praktyce

By Milena / 14 czerwca, 2013 / 14 Comments
20160525 094217

Chloroza – jej objawy i powody

By Milena / 26 maja, 2016 / 0 Comments
rosliny 083

Ratowanie magnolii

By Milena / 16 kwietnia, 2012 / 0 Comments
20160316 112903 e1488804372713 scaled

Nawożenie roślin, a przenawożenie

By Milena / 23 maja, 2013 / 0 Comments
IMG 7964 scaled

Przygotowanie ziemi pod rabaty

By Milena / 2 stycznia, 2013 / 1 Comment
psianka 2

Psianka jaśminowa

By Milena / 8 kwietnia, 2013 / 0 Comments

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne Artykuły

Całoroczny Kurs rozmnażania roślin ozdobnych. Zacznij już dzisiaj!

CAŁOROCZNY KURS ONLINE

Stwórz ogród swoich marzeń​

Odkryj tajniki rozmnażania roślin ozdobnych i twórz piękne ogrody pełne Twoich ulubionych gatunków.