Duże i stare drzewa w ogrodzie

utworzone przez kw. 3, 20131 komentarz

W ostatnim czasie nastała dziwna moda wśród osób tworzących swe ogrody. Mam tutaj na myśli działanie pt. “najpierw wszystko równamy z ziemią, później sądzimy tuje”.

O ile jestem w stanie zrozumieć chęć zasłonięcia się i rozpoczęcia przygody ogrodowej od zera, o tyle nie rozumiem późniejszego lamentowania i narzekania, że ” pusto” i “kiedy to wszystko urośnie”.
Zakładając swój ogród, powinniśmy okiełznać chęć zrównania wszystkiego z ziemią i zastanowić się czy nie ma na naszej działce, czegoś co warto byłoby zostawić.

drzewa w ogrodzie

drzewa w ogrodzie

Szczęśliwcom trafiają się dorosłe drzewa, które przy odrobinie wyobraźni doskonale mogą posłużyć za szkielet ogrodu czy zaakcentowanie jego szczególnych punktów. O ileż łatwiej jest wpasować mniejsze  rośliny w istniejące już ramy, niż sadzić małe drzewka i latami czekać, aż utworzą widoczny element ogrodu 🙂

dorosły dąb

dorosły dąb

Duże drzewa powinny być nieodzownym elementem każdego ogrodu bo ich obecność przynosi wiele zalet. Między innymi dają:

– cień,
–  możliwość wypoczynku,
– możliwość sadzenia roślin cieniolubnych,
– schronienie dla ptaków i owadów,
– materię organiczną na kompost,
– liście do zimowego okrycia roślin,
– powstrzymują wiatr i osłaniają rośliny,
– są mocnym akcentem w ogrodzie,
– liście, które wprowadzają do ogrodu dźwięk (szelest) i ruch,
– duże drzewa zatrzymują w powietrzu wilgoć,
– obniżają temperaturę otoczenia
– wytwarzają tlen
– tworzą ekran akustyczny.

SKOMENTUJ:)

 

1 komentarz

  1. tereny zielone

    Niestety, ale muszę potwierdzić!? O dłuższego czasu niemal każdy zleceniodawca chce, aby zrównać z ziemią niemal wszystko. Stare drzewa, krzewy itd. są wycinane na rzecz tuj, które są obecnie w modzie, chociaż nie mają takiego uroku jak sędziwe brzozy, topole i inne. Pytanie, dlaczego kiedy można dostosować ogród, teren zielony do tego, co jest. Chyba chodzi tutaj o to, że każdy chce zrobić coś po nowemu i lepiej jest zburzyć obecny wycinek przyrody, aby stworzyć swój własny, bo innego wytłumaczenia nie widzę. Szkoda jednak, ponieważ wiele kompozycji można dostosować do obecnych, zastałych warunków. Odświeżyć i odnowić wizerunek. Same korzyści.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *