Żurawki to bardzo wdzięczne i dekoracyjne rośliny. Nie wyobrażam sobie ogrodu bez nich i prawdę mówiąc, uważam, że z powodzeniem w niektórych przypadkach, mogą zastępować kwiaty. Heuchery nigdy nie wyglądają źle, cały sezon utrzymują swój kolor, ich kwiaty długo stoją w bukietach i służą pszczołom 🙂 Prócz koloru, największym atutem tych roślin jest ich łatwe rozmnażanie. W moim ogrodzie mam kilkunastometrową obwódkę rabaty, obsadzoną dwoma odmianami żurawek. Najciekawsze jest to, że kupiłam z nich tylko 2 krzaczki, po 1 z każdej odmiany 🙂 Z kupionej, jednej rośliny, po pewnym czasie mogłam zrobić kilka.

młoda Caramel

Caramel rozmnożona przez odrost boczny

Są 2 sposoby dzielenia rośliny. Można całą wykopać i poodrywać przyrosty, ale wtedy korzenie żurawki są niepotrzebnie osłabiane. Można też, i ja tak robię, odcinać nożem przyrosty,  wraz z częścią korzeni, nie ruszając głównej rośliny z ziemi. Tak rozmnożone rośliny, szybciej nabierają sił, a przy dobrej pogodzie, od razu na drugi dzień „stoją na baczność”. Ważne jest, aby odrywać przyrosty jak najniżej głównego pędu rośliny matecznej, by nowy pęd miał tzw.piętkę.

Citronelle i Chocolate Rufles

ładna kompozycja z Citronelle i Chocolate Rufles

Powody, dla których zbyt mała sadzonka obumiera:

– brak „piętki” przy przyroście
– zbyt upalna pogoda w czasie rozmnażania
– brak podlewania młodej rośliny (w czasie upałów trzeba nawet codziennie)
– zalanie
– posadzenie żurawki w ostrym słońcu (warto ją w pierwszych dniach zacieniać)
– posadzenie w nieodpowiednie podłoże (ziemia musi być pulchna i żyzna)
– zbyt wczesne przeniesienie rośliny z doniczki do gruntu (uszkodzenie korzeni, czy obsypanie ziemi może spowodować, że cały proces ukorzeniania musi się zacząć od początku, a nie zawsze jest to możliwe)
atrakcyjne heuchery

kolorowe liście żurawek mogą zdobić nie tylko rabaty, ale i donice

Czas w jakim bylina wytworzy pędy boczne jest różny, ale zazwyczaj jest to kwestia 2-3 tygodni.  Ja swoje żurawki dzielę od wiosny do jesieni.  Robię to w pochmurne dni. Młode przyrosty wsadzam od razu na rabaty. Drogą wymiany krótkopędów zwiększyłam liczbę moich Palace Purple, Stoplight i Marmalade. W taki sam sposób nabyłam Cinnabar Silver, Chocolate Rufless, Caramell i Citronelle. Nie mogę się doczekać aż rozrośnie się Georgia Peach i Lime Rickey. Mam już pomysły na roślinki uzyskane przez podział tych matecznych.

Oto one 🙂

parę odmian żurawek

niektóre z moich żurawek

A tak wygląda moja Citronelle, oderwana miesiąc temu. Wreszcie zaczęła wypuszczać młode listki.

żurawka Citronelle

ukorzeniająca się Citronelle