Zaznacz stronę

O żurawkach, a dokładnie o ich rozmnażaniu, pisałam już kiedyś, ale teraz wiem, że temat trzeba przedstawić dokładniej 🙂 Wielu ludzi szuka tutaj szczegółowych informacji, a ja chcę im pomóc. Przygotowałam więc fotorelację, przedstawiającą krok po kroku, jak należy rozmnażać żurawki. Pomijam możliwość ich wysiewu, bo z moich doświadczeń wynika, że dotyczy to tylko odmiany Palace Purple, czyli tej najbardziej popularnej. Pozostałe odmiany rozmnażam w swoim ogrodzie poprzez podział.

moja Georgia Peach po roku da się już podzielić

moja Georgia Peach po roku da się już podzielić

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do czasu, w którym powinno się to wykonywać. Zdrowy rozsądek nakazuje, jednak wybrać do tego celu, dzień chłodniejszy, najlepiej pochmurny. Wybieramy wtedy dorodny krzaczek żurawki czyli składający się z co najmniej dwóch przyrostów. Mam tutaj na myśli osobne rozetki, z których każda posiada własne „serce”, czyli miejsca, z których wyrastają nowe liście. Jeżeli widzimy kilka części żurawki z własnymi, młodymi liśćmi i są one wystarczająco duże, możemy je odciąć od największej części.  Ja robię to zawsze przy użyciu noża, odcinając część głębokim cięciem w ziemi.

rozcinanie żurawki Stoplight

rozcinanie żurawki Stoplight

Często udaje mi się w ten sposób oddzielić młodą żurawkę wraz z korzeniami. To na pewno ułatwia przyjęcie się nowej rośliny.

żurawka odcięta z częścią korzeni

żurawka odcięta z częścią korzeni

Wiem, że niektórzy wykopują całą starą żurawkę i dopiero wtedy ją rozcinają na kilka części, czyli kilka młodych roślin. Ja unikam zbędnego osłabiania rośliny. Po prostu odcinam nożem boczne części, a środek rośliny (jej najstarszą część) zostawiam w spokoju. Młode części można też odrywać palcami. Niezależnie jaką wybierzemy metodę, sadzonki umieszczamy od razu w ziemi i podlewamy. Przez pierwszych parę dni unikajmy ich nasłonecznienia. W przeciwnym razie mogą one omdleć i dłużej dochodzić do siebie.

kilkanaście odciętych przyrostów żurawek

kilkanaście odciętych przyrostów żurawek

W ten sposób w moim ogrodzie mam z jednej, kiedyś kupionej rośliny, około 30-40 sztuk.  Jest to doskonały sposób na uzyskanie wielu sadzonek, np. na zrobienie obwódki rabaty. Uwielbiam patrzeć na duże plamy żurawek na rabatach lub jednolite ich obwódki, wykonane z krzaczków tej samej odmiany.

młode sadzonki szybko się rozrosną

młode sadzonki szybko się rozrosną

W tym momencie mam w swoim ogrodzie 13 odmian żurawek (Caramel, Lime Rickey, Georgia Peach, Chocolate Rufles, Tiramisu, Agrestolistną, Citronelle, Palace Purple, Stoplight, Obsidian, Southern Comfort, Marmalade i jedną NN). Zamierzam je wszystkie rozmnożyć  i każdą odmianę posadzić w dużych skupiskach, po kilkanaście sztuk.

PS. Kupując żurawki w szkółkach, wybierajmy rośliny dobrze rozrośnięte, bo wtedy mamy szansę jedną sztukę podzielić i uzyskać z niej nawet 5 szt 🙂

sadzonka żurawki z pewnością ukorzeni się i w ciągu zaledwie paru dni zacznie wypuszczać nowe liście

sadzonka żurawki z pewnością ukorzeni się i w ciągu zaledwie paru dni zacznie wypuszczać nowe liście

Pozdrawiam wszystkich żurawkomaniaków i zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tych cudnych roślin 🙂