Od paru lat, odkąd znam tę roślinę, nie wyobrażam sobie letniego tarasu bez niej. Jej wspaniałe, zazwyczaj czerwone kwiaty są widoczne już z daleka i oszałamiają swym pięknem. Mam tutaj na myśli Sundaville, roślinę balkonową, tarasową , a w zasadzie -pnącze, które bez przycinania może osiągnąć w sprzyjających warunkach, nawet do 3 m. Najczęściej roślina ta kojarzona jest z nazwą Sandevilla.

kwitnąca Sundaville

Sundaville w formie wiszącej

Ta piękna roślina do swego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków. Nie będzie prawidłowo rosła na stanowiskach zacienionych i zimnych. Bardzo lubi słońce i wilgoć w powietrzu. Nie znosi przeciągów i zalania. Sundaville nadaje się zarówno do doniczek z podporami, jak i do koszy i skrzynek, zwisając w dół. Roślina ta będzie pięknie kwitła, ale trzeba pamiętać, że potrzebuje regularnego odżywiania w formie nawozów dla kwiatów kwitnących. Jeśli jej to dostarczymy, cała obsypie się kilkucentymetrowymi, trąbkowymi kwiatami. Najczęściej mają one kolor czerwony (Classic Red), ale coraz częściej zdarzają się też rośliny o kwiatach różowych (Cosmos Pink) i białych (Cosmos White). Sundaville kwitnie od maja, aż do października. Prócz pięknych kwiatów roślinę zdobią, także atrakcyjne, ciemnozielone liście. Są one skórzaste i ostro zakończone.

Sundaville

kwiat Sundaville

Zimowanie

Niestety roślina ta nie jest odporna na ujemne temperatury. Na zimę trzeba ją, więc przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia, gdzie spędzi zimowe miesiące. Bardzo ważne jest, by w miejscu, w którym zimuje, nie było zbyt wilgotno. Nie nadaje się na to jasna piwnica. Przekonałam się o tym osobiście, podczas gdy dwa lata z rzędu próbowałam tam przetrzymać moje Sundaville i niestety nic z tego nie wyszło 🙁 Optymalna temperatura dla Sundeville to ok. 18 stopni. Zimą trzeba pamiętać, by stale kontrolować poziom wilgoci w doniczkach. Zabójcze dla niej jest przelanie, jak i zasuszenie, choć to pierwsze znacznie gorsze. Podlewamy roślinę dopiero gdy ziemia przeschnie. Oczywiście w czasie zimy nie nawozimy jej. Bardzo często pomimo najlepszych chęci, wiosną okazuje się, że roślina zamarła i nic nie da się już zrobić. Pozostaje nam wtedy kupienie nowej sadzonki.

Sundaville

czerwone kwiaty Sundaville

Rozmnażanie

Sundaville jest rośliną, którą można rozmnożyć w warunkach domowych. Wystarczy odciąć od niej kawałek pędu, poniżej dwóch dolnych listków i zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin zielnych. Pęd musi mieć stożek wzrostu i ok.10 cm długości. Podłoże, w którym chcemy ukorzeniać roślinę, powinno się składać w równych proporcjach z piasku i torfu. Bardzo ważna dla rozwoju jest odpowiednia wilgotność powietrza, dlatego warto jest zrobić nad nią mały namiot z folii lub mini szklarenkę. Po około trzech tygodniach można roślinkę odkryć. Po tym czasie powinna zacząć samodzielnie rosnąć. Do rozmnażania przystępujemy na przełomie marca i kwietnia lub jesienią, czyli we wrześniu lub październiku.

Uwaga

Sundeville jest rośliną trującą!!